Društvene mreže i internet obiluju naslovima o tome da je ukusan i zdrav doručak ključ uspešnog dana i dobrog raspoloženja. Šta treba jesti za doručak da biste bili zdravi i puni energije?
Vreme doručka: Kako znati kada je pravo vreme?
Doručak je ključni obrok koji pokreće naš dan. Ali šta ako je vreme za doručak, a vi još uvek nemate apetit?
Zapravo, odgovor je jednostavan: jedite kada osetite glad. To pravilo važi ne samo za doručak, već i za svaki drugi obrok tokom dana.
Mnogi nisu dovoljno svesni signala koje im telo šalje, pa često ujutru ne osećaju glad ili ne znaju kako da je prepoznaju. Zbog toga se često trude da nateraju sebe da jedu obilan doručak kako bi se razbudili. Međutim, to nije uvek dobro za organizam.
Doručak: Kako prepoznati osećaj gladi?
Da biste razumeli da li je potrebno doručkovati i kada je najbolje to učiniti, treba da naučite da prepoznate pravi glad i apetit.
Prava glad je kada osećamo neugodne senzacije u stomaku i shvatamo da smo gladni. U takvim slučajevima često kažemo da je "želudac zalepljen uz kičmu" ili smo "spremni pojesti slona". U tom trenutku nije nam toliko bitno šta tačno jedemo. Spremni smo da jedemo bilo koju vrstu hrane koja nam padne na pamet. Dok apetit opisuje želju da pojedemo nešto određeno.
Zato, ako se probudite ujutru i osetite glad, to je znak da je pravo vreme da pripremite doručak!
Savet stručnjaka
Kvalitetan, uravnotežen doručak je pun energije i izvor hranljivih materija za vaše telo. Ali ako niste gladni ujutru, možda je bolje popiti šoljicu čaja, i jednostavno pomeriti vreme doručka za malo kasnije, kada zaista ogladnite.
Zašto je doručak važan?
Jutarnji obrok pruža našem telu kalorije potrebne za pokretanje metabolizma i dobijanje energije za početak produktivnog dana. Evo nekih prednosti započinjanja dana doručkom, koje su identifikovali naučnici:
- niži indeks telesne mase;
- manja konzumacija masti tokom dana;
- postizanje preporučene količine voća i povrća;
- veća konzumacija kalcijuma;
- bolja produktivnost;
- adekvatna konzumacija vlakana.
Prema nekim istraživanjima, učestalo propuštanje doručka može dovesti do određenih zdravstvenih problema, uključujući tip 2 dijabetes, gojaznost, povišen krvni pritisak i holesterol.
Koristan doručak smanjuje dnevni unos kalorija, povećava osećaj sitosti, kao i povećava osetljivost na insulin tokom obroka koji jedemo tokom dana. Hrana za pravilan doručak bogata je osnovnim hranljivim materijama kao što su folna kiselina, kalcijum, vitamini B grupe i vlakna.
Punopravni doručak obezbeđuje veći deo ukupnog dnevnog unosa hranljivih materija. Ako redovno doručkujete na pravi način, veća je verovatnoća da ćete uneti preporučenu dnevnu dozu vitamina i minerala.